Historia szkoły w Jabłonnie sięga roku 1785.
Dowiadujmy się o tym z najstarszej kroniki, która została rozpoczęta w 1838r. Od 1925 „Kronika szkoły" pisana jest po polsku, a w okresie II wojny światowej ponownie prowadzą ją Niemcy. Najstarszy budynek szkolny pochodzi z 1898r.. Mieściła się w nim szkoła ewangelicka dla Niemców. W 1909 wybudowano polską szkołę katolicką, która w 2001 została wyremontowana i rozbudowana z przeznaczeniem na przedszkole w Jabłonnie.

Główny budynek szkoły jest pierwszym w powiecie wolsztyńskim „Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego", który został oddany do użytku 4 września 1960r.. 5.X.1963r, otwarto salę gimnastyczną zbudowaną przy szkole.

8 listopada 1989 odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia Marcina Rożka. Nasz patron był znakomitym choć mało znanym artystą-rzeźbiarzem. Urodził się 8 listopada 1885r. w Kosieczynie, a zmarł w Oświęcimiu 10 kwietnia 1944r.. Jego dom znajduje się w Wolsztynie i mieści się w nim Muzeum Regionalne Ziemi Wolsztyńskiej. Jego najsłynniejsze dzieło to pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Pod koniec 1999r. szkoła wzbogaciła się o nowe skrzydło, w którym znajdują się dwie sale, w tym sala komputerowa.

Uchwałą rady Miejskiej Gminy Rakoniewice z dniem 1 września 2001 roku utworzony został Zespół Szkolno-Przedszkolny.