Dodano: 2015-05-09, Z pola na stół

\ZSP W tym tygodniu grupa "OA" rozmawiała o pracy rolnika. Na podstawie wiersza pt. „Wspólna praca”  L. Wiszniewskiego dzieci zapoznały się bliżej z pracą rolnika i znaczeniem tej pracy dla wszystkich ludzi. Utrwaliły nazwy pór dnia; świt, ranek, południe, popołudnie, zmierzch i wieczór. Nie obyło się też bez rozmowy na temat maszyn w gospodarstwie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na maszyny i urządzenia służące do pracy w rolnictwie dawniej i dziś. Dzieci na podstawie historyjki obrazkowej poznały drogę buraka od momentu zbioru z pola do przetworzenia go w cukrowni w cukier. Pani Joasia zwróciła szczególną uwagę, że cukier jest bardzo potrzebnym produktem w życiu człowieka jednakże jak z każdym produktem w nadmiernych ilościach prowadzi do wielu schorzeń i chorób np. próchnica zębów czy otyłość. W piątek dzieci zapoznały się z uprawą zbóż z uwzględnieniem ich znaczenia w pieczeniu chleba i innych wypieków. Jak się dowiedziały ze zbóż produkowana jest mąka, główny składnik pieczywa i ciasta.  Dlatego też tego dnia wraz ze swoją panią upiekły pyszne kruche ciasteczka. Wielkie emocje towarzyszyły podczas losowania grup, w których dzieci pełniły różne funkcję usprawniające pracę w zespole. Zapach pieczonych ciastek roznosił się po całej szkole.